İstanbul’da seçim güvenliği: AK Parti 150 bin, CHP 100 bin kişiyle sandık başında olacak

İSTANBUL – Yerel seçime iki hafta kala adaylar kampanyalarını yoğunlaştırarak sürdürüyor. Herkesin gözünü çevirdiği İstanbul’da seçim güvenliğiyle ilgili de bir dizi hazırlıklar yapılıyor. 2019’da seçimin tekrarlanmasının ardından partiler, benzer bir senaryonun gerçekleşmemesi için her gün eğitim verdiklerini belirtiyor. İstanbul’da bin 980 okulda toplam 33 bin 372 sandık kurulacak. Peki, sandık güvenliği nasıl sağlanacak?

‘CHP 100 BİN KİŞİYLE SANDIK BAŞINDA OLACAK’

Ana muhalefet ile iktidarın ‘özel’ önem verdiği İstanbul seçimi, bir genel seçim atmosferinde sürüyor. 2019’da AK Parti’nin yönettiği İstanbul’u kazanan CHP’li Ekrem İmamoğlu, İstanbul’u yeniden kazanmaya en yakın aday olarak görünüyor. Ancak anketlere göre AK Parti adayı Murat Kurum ile CHP adayı Ekrem İmamoğlu arasında 2-3 puanlık bir fark bulunuyor. Seçimin ‘bıçak sırtı’ olması nedeniyle de seçim yaklaştıkça en çok merak edilen sorulardan biri seçim güvenliğinin nasıl sağlanacağı oluyor.

31 Mart 2019’da sandık başında 60 bin CHP’li görev yapmıştı. Bu sayı 31 Mart 2024 seçimleri için 100 bine çıkarıldı. CHP İstanbul Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorum İl Başkan Yardımcısı Çağdaş Karaküçük bütün sandıklarda asil sandık kurulu üyelerine ek olarak yedek listeyi bildirdiklerini hiçbir eksiklerinin kalmadığını söyledi. Karaküçük, ayrıca her okulda, okul sorumlusu, kat sorumlusu ve bilişim sorumlusunun görev alacağını, 100 bin kişiyle sandıkları koruyacaklarını belirtti. Karaküçük, yasal süreçleri takip etmek için yine her okulda en az bir, toplamda 2 bin 500 avukatın görev yapacağını ifade etti.

‘SEÇİMİN YENİLENMESİ SENARYOLARINA HAZIRIZ’

Sandık güvenliğinin sağlanması için sıkıntılı gördükleri yer olmadığını sözlerine ekleyen Karaküçük, “Sandık başında birinin olmaması gibi bir durum söz konusu değil. 2019’dan çıkardığımız dersler var. Seçimin iptal edilmesi ya da yenilenmesi gibi bir gerekçeye karşı çok farklı senaryolar hazırlıyoruz. Hiçbir şekilde açık bırakmayacağız. Sandık kurulu üyelerimize verdiğimiz eğitimler devam ediyor. Eğitimlerin de yüzde 70’i tamamlandı. Eğitimler seçim gününe kadar devam edecek. Olası ihtimallere karşı hazırlıklıyız” dedi.

Karaküçük, seçime 2019’dan daha hazır olduklarını belirterek, “Biz hukuka uygun bir seçimi sağlamak istiyoruz. Geçersiz oyu sırf bizim lehimize diye geçerli saydırmak gibi bir anlayışımız yok. Misyonumuz vatandaşın sandığa giren iradesinin aynı şekilde çıkmasıdır. 2019’da çok absürt gerekçelerle seçim iptal edildi. Biz oradan dersler çıkardık ve seçime hazırız” diye konuştu.

‘AK PARTİ 150 BİN KİŞİYLE SANDIK BAŞINDA OLACAK’

AK Parti temsilcisi ise İstanbul’da toplamda 150 bin partilinin görev alacağını söyledi: “İstanbul’da 33 bin civarı sandık var. Biz yedeklerle birlikte 66 bin kişiyi seçim kuruluna bildirdik. İstanbul genelinde toplamda 150 bin civarı bir ekibimiz var.”

‘SANDIK GÖREVLİSİ VEREMEDİĞİMİZ YERE MÜŞAHİT TAKVİYESİ YAPIYORUZ’

DEM Parti temsilcisi Işıl Karababa da her seçimde olduğu gibi bu seçimde de sandık görevlisi, okul sorumlusu ve ilçe örgütleri sacayağından oluşan bir sistemle hazırlık içerisinde olduklarını belirtti:

“Tüm İstanbul sandıklarına hâkim olmak için çalışmalarımız henüz tamamlanmadı. Ancak, bu kadar seçim geçirmiş olmanın getirdiği bir tecrübe var. Resmi sandık görevlisi veremediğimiz yerlere müşahit takviyesi yapıyoruz. İşlerin daha zor, gerilimli geçtiği ilçeler var. AKP’nin CHP ile başa baş olduğu yerler, gerilimin yüksek olduğu yerler buraların başında geliyor. Bazen hiç beklenmedik yerlerde de gerilim çıkabiliyor. Biz gerilimi pekiştirmek değil de yasal sürece uygun bir seçimin sağlanması için çalışıyoruz. Ancak özellikle sorun beklediğimiz bir yer yok. Biz kendi öz gücümüzle sandık başında olacağız. İstanbul ölçeğinde seçmen taşıma gibi bir şeye rastlamadık. Biliyorsunuz bizim belediye kazanma ihtimalimizin daha güçlü olduğu yerlerdeki bir manevra bu.”

‘RİSKLİ GÖRDÜĞÜMÜZ YERLER’

İYİ Parti temsilcisi Burcu Akçura, sandık kurulu üyeleri listesinin seçim kuruluna teslim edildiğini söyledi. Riskli gördükleri yerlere ekstra müşahit ataması yaptıklarını söyleyen Akçura, “Okul bazında risk incelemesi yaptık. Referandum ve öncesine uzanan bir incelememiz oldu. AKP’nin MHP’nin blok oy aldığı, İYİ Parti’nin sıfır oy aldığı sandıklar riskli görünüyor. Biz de buralara takviye yapıyoruz” dedi.

‘HER SANDIKTA İYİ PARTİLİ OLACAK’

İstifa eden ve göreve gitmeyeceğini söyleyen üyeler nedeniyle eksiklikler olduğun sözlerine ekleyen Akçura, şöyle devam etti:

“Müşahit atamaları yapıyoruz. Hazırlığımız her sandık başında bir İYİ Partili olacak şekilde devam ediyor. İstanbul’da Başakşehir’de mesela ciddi sayıda yabancı uyruklu seçmen var. Bu oran Başakşehir’in yüzde 3’üne tekabül ediyor. Buna dair de analizler yaptık. İstanbul’un üçüncü bölgesine denk gelen yerlerde bu tarz sorunlar var.”

2019’da yaşanan sorunların yaşanmaması için de çaba içerisinde olduklarını anlatan Akçura, eğitimlerde de en çok anlattıkları bir soruna şu örneği verdi: “En önemli husus bu seçimde, çok sayıda oy pusulası tek zarfa girecek. Oy pusulası dışında bir madde çıkarsa bu zarf, hesaba katılmayan oy olur. Geçersiz oyla karıştırılmasın. Hesaba katılmıyor. Yani hiç sayıma girmez. Geçersiz oylarla birlikte bunlar paketlenirse 2019’da olduğu gibi itirazlar yapıldığında tekrar sayıma gider ve oy doğru kullanılmışsa sayıya eklenir. 2019’da yaşananların tekrarlanmaması için ayrıca bir çabamız var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x